چاپ افست

در بیان کلی اُفست یک سیستم چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع بروشور ، کاتالوگ ، پوستر ، کارت ویزیت فرم های عمومی و خلاصه هر چیزی که قرار است بر روی کاغذ و با تیراژ و کیفیت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار می‌گیرد . در چاپ اُفست از سیستم رنگی CMYK ) Cyan , Magenta , Yellow , black ) استفاده می کنند و رنگها به صورت جدا گانه بر روی کاغذ چاپ می‌شوند . دستگاه‌های چاپ افست با توجه به مدل و قیمت آنها بین ۱ تا ۵ ستون رنگ دارند .

 

مراحل انجام کار :

۱  – طراحی :

 اولین بخش در هر نوع سیستم چاپی طراحی می‌باشد . طراحی بر خلاف مفهمومی که در جامعه ما فراگیر شده است کاری بسیار حساس و تخصصی است . شاید یک فرد مسلط به برنامه‌های گرافیکی مانند فتوشاپ بتواند با سر هم کردن چند تصویر یک تصویر خلق کند . اما مسلماً نمی‌تواند یک طراحی استاندارد هم ار نظر بصری و هم برای چاپ خلق کند . زیرا از تجربه و تخصص که مهم‌ترین قسمت‌های بخش طراحی هستند بی‌بهره است .

پیشنهاد ما به شما که این مطلب را مطالعه می‌کنید و سایر افرادی که شما میتوانید به آنها اگاهی ببخشید این است که به طراحی سفارشات خود اهمیت ویژه ای بدهید و از سپردن سفارشات طراحی تان به افرادی که طراح گرافیک نیستند جدا خودداری کنید . یک طراح گرافیک در هنرستان هنر های زیبا 2 تا 3 سال و در دانشگاه حداقل 4 سال در مورد هنر و علم طراحی گرافیک دانش و تجربه کسب میکند و نکاتی را در پروژه طراحی شما رعایت خواهد کرد که قطعا تاثیر گذار و قابل توجه خواهد بود .

۲ – لیتوگرافی :

در این مرحله پروژه طراحی شده به لیتوگرافی برده می‌شود و با استفاده از دستگاه ایمیج ستر( Image Setter ) از طراحی خروجی (فیلم) گرفته می‌شود . در کار‌های چهار رنگ چهار فیلم به صورت جداگانه برای هر رنگ تهیه می‌شود .

پس از تهیه‌ی فیلم از فایل‌ها، فیلم‌های هر رنگ به صورت مجزا در دستگاهی به نام قید کپی قرار می‌گیرد و پس از نوردهی نقش فیلم بر روی زینک می افتد . بدین ترتیب چهار زینک از هر رنگ تهیه می‌شود .

۳ – چاپ :

 همان گونه که گفته شد ماشین چاپ با توجه به مدل آن از غلطک‌های متعدد تشکیل شده که مرکب را یکنواخت کرده و نهایتاً به زینک می‌رساند . زینک ابتدا به‌وسیله غلطکی مرطوب می شود( غلطک آب ) ، مرکب توسط غلطک دیگری بر روی زینک مالیده می‌شود . به دنبال آن نقش از روی زینک به روی لاستیک چاپ می‌افتد و بعد از آن به کاغذ منتقل می گردد .

 

چاپ کلیشه

چاپ فلکسو متدی دیرینه در صنعت چاپ است که از آن می توان برای چاپ به روی انواع مختلف اجناس از جمله مقواها و کارتن ها، سلفون ها، پلاستیک، برچسب ها، پارچه و نوار های فلزی استفاده کرد و معمولاً برای انواع بسته بندی ها استفاده می شود.این نوع چاپ با استفاده از یک ورقه انعطاف پذیر به نام “کلیشه” که معمولا جنس آن از ژلاتین و یا پلاستیک می‌باشد صورت می‌گیردکلیشه آماده شده به دور سیلندری قرار می‌گیرد، سپس طرح روی کلیشه‌ها که بر اثر کشیده‌شدن کمی بزرگتر هم شده اند به جوهر آغشته می‌شوند و با سرعت و چرخش تصویر را روی لایه مورد نظر می‌اندازند .کلیشه‌ها بوسیله جوهرهای مخصوص خود قابلیت چاپ روی بسیاری از اجناس مختلف چه قابل جذب و چه غیر قابل جذب را دارند.چاپ با کلیشه برای چاپ‌های سری بسیار کارآمد است مثل چاپ روی جعبه ها، سفره ، کارتن و… یکی از بهترین مزایای  چاپ کلیشه این است که میتوان رنگ‌های مختلف را هم روی لایه‌های متخلخل و هم صاف و صیقلی چاپ کرد. در چاپ‌های دیگر چندین رنگ جوهر نیاز است تا رنگ و وضوح مورد نظر بوجود بیاید، اما به دلیل اینکه جوهر مورد استفاده در کلیشه این قابلیت را دارد که به سرعت خشک شود و نیازی به زمان برای خشک کردن ندارد، چندین رنگ میتواند با فاصله های زمانی کم روی سطح مورد نظر بنشیند.در این نوع چاپ کلیشه طرح مورد نظر را در هر چاپ بادوام و ثابت بوجود می‌آورد، هر یک از لایه ها با طرحی دقیق و کاملا شبیه به طرح لایه قبل است. و لایه ی اول چاپ شده کاملا منطبق و مانند اخرین لایه چاپ شده می‌باشد.