محصولاتی که در صنعت کارتن سازی تولید می گردد انواع مختلفی دارند که در کلی ترین حالت به دو دسته تقسیم می گردند:

1- کارتن عادی

این نوع کارتن در صنعت کارتن سازی به کارتن هایی گفته می شود که با دستگاه تبدیل به صورت برش و چاک تولید میشوند و به صورت معمول دارای تلورانسی بیشتر از 2 میلیمتر هستند.

2- کارتن دایکاتی یا مدلدار

کارتن های دایکاتی به وسیله قالب های تیغ دار تولید شده و بدون تلورانس ابعاد هستند. کاربرد کارتن های دایکاتی در صنعت کارتن سازی شامل موارد زیر می باشد:

  • کارتن سوراخ دار: شامل کارتن های میوه و کارتن های محصولات دریایی و لبنی می شود. (کارتن های لبنی را در صنعت کارتن سازی، کارتن های سردخانه ای نیز می نامند )
  • کارتن تلسکوپی: شامل کارتن موز
  • کارتن دسته دار:شامل کارتن قطعات فلزی
  • کارتن یک درب:شامل کارتن های نمایش محصولات
  • کارتن بدون درب:شامل کارتن های اجاق گاز، یخچال و لوازم خانگی

 

انواع ورق های کارتن

ورق کارتن شامل یک ورق یا بیشتر، از کاغذ کنگره دار (فلوتینگ) می باشد که با چسب به کاغذ های لاینر چسبانده می شوند . سه نوع از ورق های کارتن بشرح ذیل می باشد :

ورق کارتن با یک لایه کاغذ کنگره دار

این ورق شامل یک لایه از کاغذ کنگره دار است که بین دو کاغذ لاینر گرفته است که مجموعاً سه لایه را تشکیل می دهند . به این نوع ورق کارتن سه لا نیز گفته می شود.

ورق کارتن دو لایه ای ( با دولایه کاغذ کنگره ای)

در این نوع ورق کارتن دو لایه از کاغذ کنگره دار بین سه لایه کاغذ لاینر قرار گرفته است که مجموعاً پنج لایه را تشکیل می دهند .به این نوع ورق کارتن پنج لا نیز گفته می شود.

ورق کارتن دو لایه ای ( با دو لایه کاغذ کنگره ای)

در این نوع ورق کارتن دو لایه از کاغذ کنگره دار بین سه لایه کاغذ لاینر قرار گرفته است که در جمع لایه ها به پنج بالغ می گردد .به این نوع ورق کارتن پنج لا نیز گفته می شود.

ورق کارتن سه لایه ای ( با سه لایه کاغذ کنگره ای)

در این نوع ورق سه لایه از کاغذ کنگره دار بین ۴ لایه کاغذ لاینر قرار می گیرد ، که جمع لایه ها به هفت بالغ می گردد . به این نوع ورق کارتن هفت لا نیز گفته می شود.

 

انواع فلوت (کنگره)

تعریف فلوت: به طور کلی شیار یا موج داخل کارتن را اصطلاحاً فلوت یا کنگره می نامند و فلوت ها چهار گروه A.B.C.D  است.

فلوت یا کنگره نوع A ( کارتن آ فلوت )

ارتفاع هر کنگره بین ۴/۵ تا ۵ میلی متر و تعداد کنگره ها بین ۱۰۵ تا ۱۲۵ عدد در هر متر می باشد.در این نوع فلوت به دلیل ارتفاع بلند کنگره ها خاصیت ضربه گیری و مقاومت فشاری نسبی بیشتر بوده  و از مقاومت بالایی برخوردار است.

فلوت یا کنگره نوع B ( کارتن بی فلوت )

ارتفاع هر کنگره بین ۲/۱ تا ۲/۹  میلی متر و تعداد  کنگره ها بین ۱۲۵ تا ۱۵۰ عدد در هر متر است.این نوع کنگره از مقاومت در برابر له شدگی قابل ملاحظه ای برخوردار است.

فلوت یا کنگره نوع C ( کارتن سی فلوت )

ارتفاع هر کنگره بین ۳/۵ تا ۳/۷ میلی متر و تعداد کنگره ها بین ۱۲۰ تا ۱۴۵ عدد در هر متر می باشد. این نوع کنگره دارای استحکام کمتری نسبت به فلوت A می باشد.

فلوت یا کنگره نوع E ( کارتن ای فلوت)

ارتفاع هر کنگره بین ۱/۱ تا ۱/۶ میلی متر و تعداد کنگره ها بین ۲۹۰ تا ۳۲۰ عدد در هر متر است.این نوع فلوت دارای بیشترین مقاومت در برابر له شدگی است و به دلیل سطح صاف تر و صیقلی تر برای چاپ مناسب تر است.از این فلوت بیشتر برای بسته بندی های کوچک (بچه کارتن)استفاده میشود و در بسته های بزرگ (مادرکارتن) به همراه سایر فلوت ها (مقوای سه لا و پنج لا) استفاده میگردد.

عمده ترین الگوی کنگره ها , کنگره A می باشد. در این پیکربندی,کمترین تعداد کنگره در ازای هر متر مقوا وجود دارد و در نتیجه مقوا دارای کمترین مقاومت  در برابر له شدگی است. مقوایی با الگوی کنگره A دارای بیشترین ضخامت است. مقاومت پایین در برابر له شدگی به همراه ضخامت حداکثر باعث میشود تا هنگام نیاز به مقوای ضربه گیر,مقوای با این الگو مفیدترین باشد.

ورق کارتن بر مبنای اندازه فلوت و لایه های آن تقسیم بندی می شود که بر سه قسم است: دو لایه یا سینگل و سه لایه و پنج لایه که پر کاربرد ترین فلوت ها در ورق سه لایه در ایران فلوت E و فلوت B و فلوت C می باشد که از فلوت E در جعبه های کوچک و جعبه هایی که ظاهر زیبا و ظریف دارند استفاده می شود و از فلوت B درجعبه و کارتن هایی که ابعاد و اندازه متوسطی دارند و فلوت C که کاربرد آن در کارتن های بزرگ که اصطلاحاً کارتن مادر نامیده میشوند کاربرد دارد.ورق کارتن پنج لایه بیشتر در ایران از فلوتهای B,C , E,B استفاده می شود. در کارتن سازی برای محصولاتی که وزن آنها کمتر از 12 کیلو باشد از ورق سه لایه و بیشتر از 13 کیلو از ورقهای پنج لایه جهت ساخت کارتن استفاده می شود که در این میان شکل ظاهری و مدل جعبه و یا کارتن نیز اهمیت زیادی دارد و همچنین نوع چیدمان در انبار نیز در انتخاب ورق برای ساخت کارتن مورد اهمیت می باشد.نوع دیگر ورق که چندی است در ایران تولید می گردد ورق 7 لایه میباشد که بیشتر برای صادرات و محفوظ ماندن محصولات بر اثر حمل و نقل های طولانی مورد استفاده می گردد.

لمینت جعبه برای زیبایی و جذب مشتری در دنیای امروز که بسته بندی نقش حائز اهمیتی در تولید و بازاریابی و فروش دارد از لمینت در تولید جعبه و کارتن استفاده میشود که در توضیحات زیر اقسام ان را بر میشاریم:

1 – لمینت کاغذ گلاسه که چاپ بروی ان براق و زیبایی خاصی دارد و در گرماژهای پایین تولید می گردد.

2 – لمینت مقوای پشت طوسی که در گرماژهای بالاتر مورد مصرف قرار می گیرد در لمینت شما میتوانید برای محافظت از چاپ و عدم نفوذ رطوبت و زیبایی ظاهر جعبه و کارتن سلفون به روی آن اضافه کنید.